Egyesület

» Mérföldkövek

» Alapszabály

» Közhasznúsági jelentések

» Adó 1%-ék

» Dokumentumtár


Szolgáltatások

» Támogató szolgálat

» Falugondnoki Szolgáltatás

» Fogyatékos Személyek nappali ellátása

» Pszichiátriai Betegek Nappali Intézménye


Kulturális

» Aktuális programok

» Sajtómegjelenések

» Galéria

» Termékek


Pályázatok

» Aktuális pályázataink

Gépjárműveink

» Autóbérlés

» Galéria


Kapcsolat

» Elérhetőségek

» Térkép

» Írjon nekünk!

2016.11.01. - FOF2016/90

Fogyatékos személyek helyi, regionális és országos szervezeteinek szakmai programjainak támogatása

Az FSZK Nonprofit Kft. által meghirdetett FOF2016 kódszámú „Fogyatékos személyek helyi, regionális és országos szervezeteinek szakmai programjainak támogatása” című pályázati program keretében vissza nem térítendő támogatásban részesült egyesületünk.

Projekt címe"Egy Gesztus a foglalkoztatásért"

Támogatás összege:  1.500.000 Ft

Megvalósítási időszak:  2016.11.01.-2017.06.30.

Pályázat keretében választott tevékenység: Foglalkoztatást támogató programok


A projekt célcsoportjai:

- munkáltatók
- fogyatékossággal élők
- fogyatékossággal élők hozzátartozó

A programunk több lépésből álló, érzékenyítő, felkészítő program volt.
Elsődleges cél volt, hogy mindhárom célcsoportot megismertessük, felkészítsük és közelebb hozzuk egymáshoz, ezáltal elősegítve a foglalkoztatást. 

A projekt kezdetén vállalkozások megkeresésével és kérdőívek kiküldésével kívántuk felmérni, hogy mennyire befogadóak a fogyatékossággal élő emberek foglalkoztatására, mennyire tájékozottak a lehetőségekkel, az előnyökkel, az ezzel esetlegesen járó nehézségekkel. 

A csoportos foglalkozások célja volt, hogy megismerkedjenek egymással, a felmerülő kérdésekre teljeskörű válaszokat kapjanak az érintettek. Mentálhigiénés szakember bevonásával önismereti, személyiségfejlesztő tréningre is sor került, hogy jobban megismerjék magukat, mi a célcsoportokat és kialakuljon a bizalom a közös munkához. 

A program zárásaként egy nyílt nap került megrendezésre, mely elsősorban tapasztalatcserére, másodsorban ismeretek megosztására szolgáló találkozóként szolgált. Reményeink beigazolódott, hiszen a személyes találkozás segített leküzdeni a célcsoportok közötti távolságokat.

A célcsoportok közötti kommunikációt és közös munkát a program alatt egy foglalkozás rehabilitációs szaktanácsadó és szociálpedagógus segítette. 

Egyesületünk mivel a B komponensre (Fogyatékosságügyi projektek) pályázott, így ennek keretében az alábbi tevékenységeket valósítottuk meg:

1. Tájékoztató füzetek munkáltatók részére
2. Eszközbeszerzés
3. Kapcsolatfelvétel vállalkozásokkal, szociális ellátókkal
4. Információs nap munkáltatók és szociális intézmények részére
5. Fogyatékossággal élőknek szervezett csoportfoglalkozások
6. Hozzátartozóknak szervezett csoportfoglalkozások
7. Fogadónapok (fogyatékossággal élőknek és a hozzátartozóknak)
8. Záró rendezvény, nyílt nap szervezése a célcsoportok számára

 

Beszámoló a pályázat eredményeiről:

A foglalkoztatást támogató program keretén belül fő célunk volt, hogy a célcsoportokat (munkáltatók, fogyatékossággal élők és azok hozzátartozói) megismertessük egymással, közelebb hozzuk őket egymáshoz elősegítve a foglalkoztatást, csökkenteni a közöttük lévő távolságot, mely leginkább az ismeretek, információk hiánya miatt alakulhatott ki. 

Elő körben a program 4 hónapba volt belesűrítve, majd a határidő eltolásával 6 hónapra bővült, így átláthatóbbá és könnyebben megvalósíthatóvá vált a program, a foglalkozások és a találkozók megszervezése. 

A vállalkozókat kérdőívekkel kerestük meg, melyben az alábbi kérdésekre adott válaszokra voltunk kiváncsiak:
- A cég fő tevékenysége?
- Hány alkalmazottja van a cégnek?
- Van - e személyes tapasztalata megváltozott munkaképességűek alkalmazását illetően?
- Milyen tapasztalatokat szerzett velük kapcsolatban? (pozitív és negatív)
- Miben látják ennek előnyeit és veszélyeit?
- Esetleges munkalehetőségek adása megváltozott munkaképességűek számára.
- Milyen típusú megváltozott munkaképességgel élő személyek alkalmazását tartanák megvalósíthatónak az adott cégnél?
- Rendelkeznek - e akadálymentesített székhellyel / telephellyel?
- Milyen megoldásokat alkalmaz a cég az akadálymentesség megvalósítására?
- Rendelkezik -e a cég infokommunikációra vonatkozó akadálymentessel?
- Milyen akadályozó tényezőket lát a cég a megváltozott munkaképességű munkatársak foglalkoztatásával kapcsolatban?
- Tervezi -e az akadálymentesítés kialakítását, milyen elemekkel kívánja ezt megvalósítani?
- Milyen iformációkra lenne szükségük a foglalkoztatással kapcsolatban, ezeket hol kapják meg?
- Van-e a cégnek társadalmi felelősségvállalási programja, terve? Milyen intézkedéseket tartalmaz?

Kérdőívek eredményei:

A kérdőíveket többek között más szociális alapellátást nyújtó intézmények, egyházközség, közigazgatási terület, távhőszolgáltatást nyújtó cég, kereskedelmi terület, önkormányzat töltötte ki. Több mint 20 kérőívet küldtünk ki a különböző területen működő munkáltatóknak. Terveink szerint legalább 10 munkáltatóval szerettünk volna együttműködni a projekt során, azonban az elzárkózás és a kérdőívek kiküldését követő passzív reagálás után, személyes kapcsolatok felkeresése után is csupán 8 munkáltatóval sikerült a projektet végigvinni. 

Programok:

A kérdőívek visszaérkezése után informácós napot tartottunk a munkáltatók képviselői részére, ahol fontos infromációkat kaphattak a program elemeiről, a lehetőségekről.  

A fogyatékossággal élők számára és azok hozzátartozóinak mentálhigiénés csoportfoglalkozásokat szerveztünk mentálhigiénés szakember vezetésével. A foglalkozások 6 fős csoportokban zajlottak, mely során sok hasznos információt sikerült megtudni, bizonyos gátakat feloldani, az önértékelésükben reális és pozitív gondlatokat ébreszteni. Egyéni foglalkozásokra is sor került foglalkozási rehabilitációs szakember segítségével. Akik részt vettek a foglalkozásokon nagyon hasznosnak tartották és jelezték számunkra hogy a későbbiekben is részt vennének ehhez hasonló programban. 

A programunk végén tartottunk egy Záró rendezvényt, ahol mindhárom célcsoport képviseltette magát. Elmesélte tapasztalatait egy megváltozott munkaképességű foglalkoztattunk Sápi József és egy fogyatékkal élő ellátottunk hozzátartozója Fabu Andrásné is. A rendezvényen a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Záhonyi Járási Hivatal Járási Munkaügyi Kirendeltség Foglalkoztatási Osztályának képviselője Halászné Laskai Szilvia, a Kisvárdai Járási Munkaügyi Kirendeltség Foglalkoztatási Osztályának Közfoglalkoztatási szakügyintézője Herku Judit mondta el tapasztalatait és beszélt a helyi lehetőségekről. A zárórendezvényt Révészné Kovács Mariann foglalkozási rehabilitációs szaktanácsadó zárta. 

A program számszerűsített eredményei: 

- megkeresett munkáltatók száma: a tervezett 10 munkáltató helyett 8 munkáltató
- bevont fogyatékossággal élők száma: a tervezett 35 fő helyett 33 fő (2 fő elköltözése miatt)
- bevont hozzátartozók száma: a tervezett 30 főből 30 fő vett részt. 
- egy információs nap
- egy zárórendezvény
- egy eszközbeszerzés
 

Összefoglalás:

A pályázat sikeresen befejeződött. A programban vállalt feladatokat és elemeket sikerült maradéktalanul teljesíteni. A pályázat elszámolása sikeresen megtörtént. A program alatt bebizonyosodott, hogy ez egy sokkal hosszabb folyamat, és ilyen rövid idő alatt egyik célcsoportnál sem lehet nagy eredményt elérni. A program intenzív volt, gondolatébresztő, sok pozitív értéket fedett fel, sok lehetőséget, de a foglalkoztatáshoz való konkrét eljutásig egy komplexebb, hosszabb megvalósítási idejű pályázati lehetőségre lenne szükség. Ennek fényében igyekszik az egyesület keresni a pályázati lehetőségeket a program folytatására, miközben megpróbáljuk a már megszerzett kapcsolatokat hatékonyan alkalmazni illetve tovább építeni, bővíteni. 
 

Végezetül köszönjük mindenkinek, aki megtisztelt minket a bizalmával. Egyrészt a program résztvevőinek (fogyatékkal élők, hozzátartozók, munkáltatók, a projektmenedzsment tagjainak, a mentálhigiénés szakembernek, a foglakozási rehabilitációs szaktanácsadónak) másrészt a támogatást nyújtó Emberi Erőforrások Minisztériumának és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft-nek. 


vissza